Gerekçeli Kararın Tam Metni
Futbolda Şike Davasında Gerekçeli karar açıklandı.. 682 safya tam metin haberde..

682 SAYFALIK GEREKÇELİ KARARIN TAM METNİ İÇİN TIKLAYIN...

Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci ile üye hakimler Hikmet Şen ve Bülent Kınay’ın imzası bulunan 682 sayfalık gerekçeli kararda telefon görüşmelerinin tek başına delil olamayacağı vurgulanırken, “Ancak dosyada sadece telefon görüşmeleri bulunmamaktadır. Şike ve teşvik girişimlerine ilişkin telefon görüşmeleri, buluşmalar ve para nakli söz konusudur” denildi.

Futbol asla futbol değildir...


İngiliz yazar Simon Kuper’in “Futbol asla sadece futbol değildir” sözüne atıfta bulunulan gerekçeli kararda, Fenerbahçe’de 20 yönetici bulunmasına karşın, sadece suçla ilişkileri belirlenen Aziz Yıldırım, İlhan Ekşioğlu, Şekip Mosturoğlu ve Alaaddin Yıldırım hakkında kamu davası açıldığı belirtilerek, “Bu durum dahi, sanıkların Fenerbahçe Yönetim Kurulu’nun yargılandığı yönündeki savunmalarını çürüttüğü gibi, suç işleyen bir kısım sanıkların, özellikle Aziz Yıldırım’ın suçlarını perdelemek amacıyla diğer savunmalar yanında bu yöndeki savunmaları da dile getirdiklerini göstermektedir. Fenerbahçe Spor Kulübü, büyük bir ekonomik değere sahiptir. Bu değerle birlikte Fenerbahçe yöneticilerinin de sosyal ve ticari hayat içerisinde etkin bir konum kazandıkları, bu nedenle kulübün yönetimini uzun yıllardır elinde bulunduran Aziz Yıldırım ve talimatıyla hareket eden örgüt üyelerinin kulüp yönetimini bırakmak ve elde ettikleri etkinliği kaybetmek istemedikleri izahtan varestedir. Liderliğini sanık Aziz Yıldırım’ın yaptığı bu yapılanma, bir suç işlemek amacıyla oluşturulmuş basit bir birleşmeden ibaret değildir. Amaç Fenerbahçe’nin şampiyon yapılması suretiyle haksız ekonomik çıkar elde etmektir.”

Haberi olmayan oyuncular


“Bu amaca yönelik olarak yapılması gereken, gerek kendi müsabakalarının ve gerekse şampiyonluğa ortak olabilecek rakip takımların müsabakalarının sonucunu etkilemektir. Nitekim ligin ilk yarısının sonunda Trabzonspor’un 9 puan, Bursaspor’un ise 4 puan gerisinde olan Fenerbahçe, şike ve teşvik eylemlerinden haberdar dahi olmayan teknik adamının ve çoğu futbolcusunun emek ve çabaları yanında, sanıkların üstün (!) gayretleri sonucu Trabzonspor ile aynı puanda olmasına rağmen ikili averaj üstünlüğü ile ligi şampiyon olarak tamamlamıştır. Şüphesiz böyle bir süreç ve sonuç öngörülemeyeceğinden, sanıkların belli bir suç işlemek amacından söz etmek mümkün olmayıp, belirsiz sayıda suçun işlenmesi amacıyla iştirak boyutunu aşan bir yapıda bir araya geldiklerinin kabulü gerekmektedir” denildi.

300 TL BONUS KAZANMAK IÇIN ÜYE OLUN
Bu Haber 300 Kez Okundu..
Benzer Haberler
TR_Betworld_160x600